Red Center
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectareSite
Regulament
Regulament Vxvxvxvxvxvx
Profil
Regulament Informatii-1 Regulament Semnatura-1 Regulament Avatare Regulament Preferinte-1
Revista
Regulament Revistadd
Afilieri




World-Dezign.com Regulament 2sao6d0 Regulament 30kvles


Affiliate with us!



a>

 

 Regulament

In jos 
AutorMesaj
Lethal Exhale
Admin
Lethal Exhale


Mesaje : 302
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 29

Regulament Empty
MesajSubiect: Regulament   Regulament EmptyMier Oct 19, 2011 12:20 pm

Inainte de toate, trebuie sa va informam ca topicul de Reguli
reprezinta mai mult decat un subiect oarecare al forumului sau o
modalitate de a administra si de a indruma userii spre un anumit
comportament. Din momentul inregistrarii voastre pe Red Center se considera ca ati citit si sunteti de acord cu respectarea regulilor impuse de noi. Abaterile vor fi sanctionate in functie de cauza, iar problema se va trata cu aceeasi seriozitate si atentie acordata fiecarui lucru deranjant aparut.
Stafful va va sta la dispozitie oricand, nu uitati ca sunteti singurii posesori si responsabili ai contului dumneavoastra, iar in caz de troll contactati-ne si nu ezitati sa luati masuri!
Avand in vedere tematica forumului va informam ca tinem mult la drepturile de autor si nu permitem incalcarea acestora. Orice creatie postata va fi personala, iar influentele, daca exista, vor fi mentionate in post. Incurajam la publicare si va asiguram de respectul cuvenit. Cerem seriozitate atat din partea criticului/cititorului, cat si din partea autorului. Nu uitati, critica este constructiva, iar orice parere este binevenita atata timp cat este in limita bunului simt.
Primul lucru pe care trebuie sa il intelegeti in momentul postarii este ca nu puteti fi pe placul oricui, iar parerile sunt subiective, indiferent de natura lor. Puteti combate idei, dar nu ataca persoane.






Reguli Generale


1. Este interzis limbajul injurios, atacul la persoana, comportamentul vulgar la adresa membrilor, amenintarea.

2. Nu sunt permise postarile multiple nejustificate. La sectiunile Photomanipulation si Fan Fiction acestea pot aparea doar de catre autor la postarea unor alte creatii, insa la 3 zile dupa mesajul anterior.

3. Limbajul MIRC, de chat, prescurtarile nu isi au locul aici.

4. Este interzisa promovarea siteurilor prin intermediul semnaturii, exista deja un camp special creat la profil. De asemenea, avatarele si semnaturile nu vor avea marimi exorbitante.

5. Nu aveti voie cu spam. Evitati mesajele laconice, irelevante, care exprima pararea la modul general. Argumentati, dezvoltati ideile, nu vrem sa vedem postari de mantuiala.

6.Nu abuzati de formatarea textului precum si de limbile straine.

7. Nu aveti voie cu offtopic, ramaneti in barierele subiectului, discutati la topicuri ceea ce se cere.


Fan Fiction
Indiferent daca suntem in fata unei poezii, one shot sau o poveste ceva mai ampla, in mod cert se va respecta structura sa.
In cazul povestilor, ar fi bine daca ati posta cate un capitol intr-un mesaj, urmand ca apoi, in urma raspunsurilor primite, sa va continuati ceea ce ati scris printr-un alt capitol.
Limbajul MIRC este interzis, cu atat mai mult la fan fiction.
Veti avea in vedere gramatica limbii romane, o exprimare cat mai
dezvoltata, cel putin clara, veti evita orice tip de prescurtare si veti tine cont, cat se poate, de asezarea in pagina si lungimea sa. Puteti delimita ceea ce ati scris prin folosirea italicului sau a altor beneficii ale textului postat pe internet, insa nu veti abuza de ele.
Exemple:culori, bold, strike, font etc.

RPG
Inainte de toate trebuie sa faceti fisa RPGului la categoria Inscrieri si administrare, coform modelului dat. Dupa ce v-a fost acceptata cererea trebuie sa tineti cont de un anumit lucru: mesajele vor avea minim 4 randuri incomplete. De asemenea, acestea nu vor contine emoticoane iar tipul de scriere va fi unul literar si cat mai ordonat posibil. In cazul in care povestea este una de tip BDSM, mai desucheata, ar fi bine sa speficiati la descriere acest lucru.

Tutoriale
Tutorialele vor fi postate doar cu acordul unui membru al staffului. Pentru asta trebuie sa trimiteti unuia dintre administratori tutorialul prin PM. Acesta trebuie sa fie personal, de preferat in limba romana.

Pe scurt
Este interzis/sunt interzise:
-postarile multiple;
-spamul;
-limbajul MIRC;
-atacul la persoana;
-mesajele irelevante ce implica vulgaritate;
-offtopicul;
-semnaturile prea late sau lungi;
-abuzul caractererelor speciale precum bold, culori sau strike;
-reclama inafara campurilor speciale


Ultima editare efectuata de catre Lethal Exhale in Mier Noi 23, 2011 8:06 am, editata de 2 ori
Sus In jos
https://red-center.forumgratuit.ro
Lethal Exhale
Admin
Lethal Exhale


Mesaje : 302
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 29

Regulament Empty
MesajSubiect: Re: Regulament   Regulament EmptyLun Noi 21, 2011 1:12 am

SPAM=mesaj scurt, irelevant, postare neargumentata.
In momentul in care am spus ca nu tinem atat la cantiatate, cat la calitate, nu ne-am referit la faptul ca trei cuvinte sunt suficiente pentru a evita o postare de acest tip. Nu confundati!
Motivul pentru care nu am pus o limita de randuri este dat de faptul ca nu dorim sa va simtiti constransi.

Exemplu de mesaj spamistic:
Imi place/ Nu imi place/ Mai lucreaza/ Mai incearca/ Mai ai de invatat/ Sunt perfecte

Ceea ce am scris mai sus reprezinta un mesaje spamistic, pentru ca este o afirmatie nesustinuta de argumente, de explicatii suplimentare.

Corect ar fi fost:
Imi place deoarece.../pentru ca..

Ganditi-va cum e sa fiti pusi in postura in care cineva va zice despre scrierea/semnatura/manipularea voastra ca este una foarte proasta, insa sa nu va spune motivele pentru care este in acest fel. Pe langa faptul ca este o afirmatie descurajanta, mult prea transanta si neadecvata unui comportament decent, nu ajuta cu absolut nimic. Noi am creat aceasta comunitate pentru ca vrem sa evoluam, iar o propozitie de acel tip nu ne-ar ajuta cu nimic.
Exemplificati!

Spamistice sunt si smileurile, care nu trasmit decat o stare de moment. Vreau sa va reamintesc ca sunteti pe un forum, ci nu pe un chat sau pe o retea de socializare.

Ca sa va dau semnificativ un numar de randuri, de la care mesajul vostru nu este considerat unul spamistic, acesta ar fi de 2 randuri pline. Exceptie o fac, desigur, topicurile de la categoria cu jocuri pe forum.

Sus In jos
https://red-center.forumgratuit.ro
 
Regulament
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Red Center :: Welcome! :: Site Talk-
Mergi direct la: